Demolice

Pokud se setkáte s pojmem stavby nového rodinného domu nebo budovy, s největší pravděpodobností vám nemusíme vysvětlovat, co se bude dít. To platí i u rekonstrukcí. Rekonstruovat se může prakticky vše, od obývacího pokoje, přes kuchyň a koupelnu až po střechu rodinného domu. Co když se ale setkáte se slovem demolice? 

Demolice a vysvětlení pojmu

Toto slovo by se dalo jednoduše označit za opak slova stavět nebo rekonstruovat. Jinými slovy jde o zbourání budovy, rodinného domu nebo jiné stavby. Demolice je rozdělována na několik skupin. Vždy bude záležet na tom, o jakou budovu se jedná. Je budova, která se připravuje k demolici nízká nebo vysoká? V případě, že se jedná o budovu s malým počtem podlaží, bývá tento proces velice snadný. Ke zbourání takto nízkých budov si odborné firmy hravě vystačí s buldozerem nebo bagrem. Celý proces přitom netrvá dlouho. Každým dnem se po celém světě provádí demolice menších projektů.

Dnešní technologie jsou na zcela jiné úrovni, než tomu bylo v minulosti. Odborné firmy vědí, jak snížit různé otřesy, které s demolicemi přichází. Toho lze dosáhnout například pomocí bouracích hydraulických nůžek. Demolice se mohou provádět postupně, a to tak, že se odděluji po částech. Oddělené částí se dále třídí podle materiálů a velikostí. Odborné firmy se snaží také o snížení prachu v blízkém okolí. Demolice by měla být maximálně šetrná k okolnímu světu. K demolicím je možné použít také demoliční kouli. Ta je rozhoupaná na tolik, že zvládne zbourat boční strany budovy. Demoliční koule si snáz poradí s kvalitními zdivy. Považují se tak za efektivní.

Vyšší budovy a technologické celky

Odborná firma by si měla umět poradit také s procesem demolice vyšších budov. Mimo jiné musí zvládnout provést proces od A po Z, včetně technologických celků. Pokud by se jednalo o demolici vyšších budov, těžko přístupných budov nebo komínů, je provedení pomocí buldozeru nebo bagru vyloučen. Na scénu tedy musí přijít výbušniny. Budovy jsou tedy bourány prostřednictví odstřelu výbušninou, která je na tyto procesy přizpůsobená. Setkat se s jiným technologickým postupem lze také u velmi malých staveb. K těm patří například chodníky, vozovky nebo betonové opěrné stěny. Takové malé stavby jsou likvidovány pomocí pneumatických kladiv nebo sbíječek. I přes to, že je zde využíván tento postup, dá se proces označit za demolici. Často se s takto nepřístupnými místy můžete setkat třeba ve Zlíně.

Demolice Zlín

Ve Zlíně mohou být některé demolice o to těžší kvůli nevhodným podmínkám, jež stěžují okolí stavby. Pokud přemýšlíte nad demolicí, rozhodně se pokuste v první řadě oslovit odbornou společnost.